Pytanie przesłane firmie windykacyjnej w której pracuję: Na naszym rynku funkcjonują firmy które oferują kredyty dla zadłużonych. Czy Wasza firma współpracuje z którąś z takich firm pomagając dłużnikowi w uzyskaniu takiego kredytu aby mógł spłacić dług który odzyskujecie od niego?

Nie współpracujemy z takimi firmami chociaż sugerujemy czasem dłużnikowi i takie wyjście. Trzeba jednak pamiętać o tym, że chyba żadna firma nie udzieli takiego kredytu (a dokładniej pożyczki) w większej kwocie jeżeli pożyczkobiorca nie zaoferuje odpowiedniego zabezpieczenia jak hipoteka, zastaw albo poręczenie osoby mającej zdolność kredytową. Takim zabezpieczeniem może być zwłaszcza nieruchomość. Jednak jeżeli już została zajęta przez komornika to jest problem.

Poza tym, wielu dłużników rozumie to, że zaciągając taki kredyt dla zadłużonych zaciąga tym samym nowe zobowiązanie – dług który w końcu też przecież stanie się wymagalny – nadejdzie termin zwrotu pożyczki. A ponieważ tego rodzaju pożyczki są zazwyczaj drogie, to problem może być większy niż aktualnie. Dlatego wielu z dłużników decyduje się na „znoszenie” długotrwałego postępowania egzekucyjnego albo godzi się z licytacją (części) majątku nie chcąc mieć większych kłopotów z tytułu windykacji takiej pożyczki dla zadłużonych. Jednak jak czytamy w serwisie komornicy-opinie.pl, nie należą do rzadkości przypadki w których od wszczęcia egzekucji do licytacji minął ponad rok a nawet dwa lata a nawet dłużej: http://komornicy-opinie.pl/jakie-raty-u-komornika-aby-nie-zlicytowal-nieruchomosci/ – gdy dłużnik wnosi zażalenia.

Bywają jednak i takie sytuacje że taki kredyt warto zaciągnąć aby spłacić wierzyciela i aby zakończyć postępowanie egzekucyjne. Dotyczy to przede wszystkim dłużników prowadzących działalność gospodarczą.